Ząbkowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku został beneficjentem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych w latach 2014-2020. Dostaliśmy 63000 złotych na realizację programu pt. „Poznaj swój region i jego smaki”. To bardzo ciekawy projekt zachęcający osoby starsze do wyjścia z domu i zintegrowania się z grupą oraz do zwiększenia regularnej aktywności fizycznej. Jakie były główne cele i założenia tego projektu?
Badania sondażowe ząbkowickiego UTW wykazały, że najciekawszą formą jest dla uczestników forma wyjazdowa, z pewną dozą wiedzy historycznej i wspólnym spędzeniu czasu przy odpoczynku. Zaplanowano więc siedem wycieczek całodniowych. Każda wycieczka zawierała zwiedzanie ciekawych obiektywów historycznych i przyrodniczych, marsz czy spacer z kijkami atrakcyjną trasą oraz poznanie produktów lokalnych i ich degustacja.
Pierwsza z wycieczek odbyła się wczesną wiosną tego roku i prowadziła od wojsławickiego arboretum, następnie zwiedzaniu sztolni „Robert” w Szklarach i kościoła w Zwróconej, a kończyła się w gospodarstwie agroturystycznym w Olbrachcicach, gdzie wysłuchaliśmy krótkiego wykładu o potrawach regionalnych degustując je ze smakiem.
Zupełnie blisko, a ileż atrakcji, niespodzianek, wspaniałych widoków, a na zakończenie prawdziwa uczta przy suto zastawionym stole. Po pierwszej wycieczce potwierdziło się, że taki sposób na pobudzenie aktywności seniorów to był strzał w dziesiątkę.
Aby nabrać sił do dalszych wycieczek, mieć dobrą kondycję fizyczną, a także pozostawić jakiś ślad po takich atrakcjach, czekało na nas jeszcze wiele innych zajęć wspierających.
Przede wszystkim gimnastyka jeden raz w tygodniu na sali gimnastycznej z instruktorem, nordic walking i ćwiczenia aquaaerobic na basenie także raz w tygodniu i również z instruktorem, a do tego jeszcze gimnastyka mózgu, czyli ćwiczenia usprawniające ciało, aktywujące system nerwowy, rozładowujące napięcia, podnoszące energię. Bardzo szybko okazało się, że chętnych na basen jest tak dużo, że trzeba było zamówić większy autobus do przewozu.
Pamiątki po wyjazdach to fotografie, a nie wszyscy seniorzy radzą sobie z aparatami cyfrowymi. Dla nich zorganizowano w ramach projektu warsztaty fotograficzne. Prowadził je znany ząbkowicki fotograf. Końcowym efektem tych warsztatów będzie wystawa 100 najlepszych fotografii, którą zobaczymy podczas uroczystego zakończenia projektu.
W maju odwiedziliśmy Złoty Stok, ale zanim tam dotarliśmy, wysłuchaliśmy wykładu na temat cukru i cukrownictwa na naszym terenie. W Złotym Stoku obejrzeliśmy kopalnię złota, średniowieczny park techniki, następnie krótki spacer miejską trasą turystyczną i leśną 5-kilometrową trasą dotarliśmy pieszo do Chwalisławia. Skończyliśmy w gospodarstwie agroturystycznym „Zacisze”, gdzie czekał na nas pyszny gulasz z dzika i smakowite ciasto.
W czasie wakacji kontynuowaliśmy program zwiedzania.
W lipcu poznaliśmy bliżej Ciepłowody, a także zamki i pałace w Witostowicach, Kietlinie i Goli Dzierżoniowskiej. Po drodze odwiedziliśmy Sanktuarium MBB w Bobolicach, gdzie wysłuchaliśmy wykładu o historii kultu maryjnego. Spacer z Ciepłowód na Kawią Górę, skąd rozpościera się wspaniały widok, na długo zostanie w naszej pamięci jak również pyszna kwaśnica na obiad.
W sierpniu wybraliśmy się do Barda, w programie był atrakcyjny spływ pontonowy Przełomem Bardzkim, konkursy i przejazd do Lutomierza na degustację serów podpuszczkowych wędzonych i smakowych.
W nowym semestrze, w październiku, wybraliśmy się do Kluczowej i Olbrachcic, ale zobaczyliśmy także świdnicki Kościół Pokoju i Krzyżową. W Kluczowej szukaliśmy źródeł Ślęży, a w Olbrachcicach czekało na nas w gospodarstwie agroturystycznym „dyniowe szaleństwo”.
11 listopada w Dzień Niepodległości kolejna wycieczka, a w jej programie: zwiedzanie rezerwatu przyrody „Cisy” w Brzeźnicy, przejście szlakiem z Mikołajowa do Srebrnej Góry, zwiedzanie Twierdzy Srebrnogórskiej. Uczestniczyliśmy także w zamówionej przez nas Mszy św. za ojczyznę w kościele pw. św. Nepomucena w Mikołajowie. Grupa „Zderzenia poetyckie” przygotowała program patriotyczny, który przedstawiła po Mszy św. Na zakończenie wycieczki odbyły się warsztaty pieczenia pierników brzeźnickich i ich degustacja.
Ostatnia wycieczka z projektu prowadziła nas do ziębickiego Muzeum Gospodarstwa Domowego, Paczkowa i Topoli. Degustację potraw regionalnych przeprowadziliśmy w gospodarstwie ekologicznym w Lubnowie.
Była jeszcze jedna wycieczka do Wrocławia związana z prowadzonymi w ramach projektu warsztatami etnograficznymi. W czasie sześciu zajęć warsztatów etnograficznych seniorzy poznali historię dolnośląskiego stroju regionalnego i wybrali projekt, który zostanie uszyty przez profesjonalną pracownię krawiecką i następnie przekazany do Regionalnej Izby Pamiątek w Ząbkowicach Śl.
Głównym celem wycieczki do Wrocławia było oczywiście Muzeum Etnograficzne, gdzie mogliśmy obejrzeć zabytkowe eksponaty ludowego stroju dolnośląskiego.
Jakie korzyści przyniosła nam realizacja tak bogatej oferty projektu?
Przede wszystkim silna integracja grupy, nawiązały się ściślejsze więzi między uczestnikami. Wszyscy zaczęli mówić sobie po imieniu, telefonować do siebie, informując o zajęciach i dzieląc się wrażeniami. Na wszystkich twarzach widać było uśmiech, zadowolenie z przebywania w grupie. Mimo że oglądaliśmy najbliższe okolice, okazało się, że większość nigdy nie widziała i nie wiedziała o tak atrakcyjnych miejscach w naszej małej ojczyźnie. Podniósł się nie tylko poziom wiedzy o historii i zabytkach powiatu ząbkowickiego, ale także poziom sprawności fizycznej. Wszyscy uczestnicy projektu odnaleźli tu nowe formy edukacji i aktywności fizycznej, z których są bardzo zadowoleni. Do tego dochodzi jeszcze dodatkowa radość z eksponatu stroju regionalnego, który będzie trwałym rezultatem projektu.
Podsumowanie projektu odbędzie się 6 grudnia 2014 r. w auli Zespołu Szkół Zawodowych w Ząbkowicach Śl, ul Wrocławska 17, gdzie uczestnicy projektu przekażą swoje doświadczenia z sesji wyjazdowych i warsztatów w postaci wystawy, pokazów, prezentacji multimedialnej. Zaproszeni gospodarze gospodarstw agroturystycznych i ekologicznych, którzy gościli uczestników projektu w swoich siedzibach przygotują degustację produktów lokalnych i poczęstunek dla wszystkich uczestników spotkania.
Drodzy seniorzy nie musicie pozostawać samotnie w domu.
W Ząbkowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku znajdziecie przyjaciół i ciekawe formy spędzania czasu. Zapraszamy do nas.
„Nie wiesz co zrobić z wolnym czasem ? Zostań naszym słuchaczem”
Krystyna Buchwald.