6 forum

Patronat naukowy

Uniwersytet Przyrodniczy
we Wrocławiu

uniw przyrod

Jesteśmy członkiem

IMG-20210919-WA000019.09.2021 Dzień drugi naszej wyprawy 
Drugi dzień naszej wyprawy wita nas pochmurną pogodą, ale dopóki nie pada, wszyscy mają dobre nastroje. W drodze do Szczyrku wszystko się zmienia. W kroplach deszczu idziemy do Sanktuarium na Górce pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. Jest to miejsce cudownego objawienia. Wybudowana pierwotnie drewniana kapliczka została zastąpiona murowaną kaplicą ze względu na potrzeby licznych pielgrzymek przybywających każdego roku w to miejsce. Poniżej kaplicy w grocie znajduje się cudowne źródełko, którego woda ma ponoć odmładzające właściwości. Nie zaszkodzi spróbować.

Deszcz nie przestaje padać, ale my się nie poddajemy i wyruszamy na podbój Skrzycznego. Nasi przewodnicy zaplanowali dla nas trzy opcje tej wyprawy. Pierwsza grupa na górę wjeżdża kolejką gondolową, druga grupa - kolejką linową, a pozostała część wchodzi na Skrzyczne czerwonym szlakiem z Przełęczy Salmopolskiej zwanej również Białym Krzyżem. Nazwa tego miejsca pochodzi prawdopodobnie od krzyża wykonanego z brzozy. Z przełęczy roztacza się przepiękny widok na ........ Beskidy z Czantorią Wielką - tak twierdzi nasz przewodnik Jurek. Jedyne co my widzimy to mlecznobiała mgła, która spowiła całą okolicę. Może to i lepiej, przynajmniej nie widać przewyższenia, które mamy do pokonania. Początkowo intensywne podejście staje się łagodniejsze z każdym metrem. Śliskie kamienie nie ułatwiają jednak wędrówki. Docieramy na Malinów (1115 m n.p.m.) a następnie po przejściu Przełęczy pod Malinowem do Malinowskiej Skały (1152 m n.p.m.), jednego z najbardziej popularniejszych symboli Beskidu Śląskiego, który od 1977r. został objęty ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej. Jest to formacja skalna o niepowtarzalnym kształcie, z której roztaczają się wspaniałe panoramy na dużą część Beskidów, Tatry, a także Góry Opawskie z Biskupią Kopą oraz Wysoki Jesionik z Pradziadem. Mgły jednak dzisiaj nie opadły. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko uruchomić naszą wyobraźnię lub przeglądarkę internetową.
Po drodze próbujemy zwiedzić również Jaskinię Malinowską, ale z uwagi na niesprzyjające warunki i śliskość obejrzenie tej atrakcji turystycznej odkładamy na nieokreśloną przyszłość. Dzisiejsza wyprawa pod hasłem spacer w chmurach trwa jednak dalej. Z Malinowskiej Skały zielony szlak prowadzi nas na Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.) a następnie na Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Mgła jest tak gęsta, że zastanawiam się jak zrobić zdjęcie, aby widoczna była zarówno tabliczka jak i fotografowana osoba ;) Docieramy do schroniska PTTK Skrzyczne na ciepły posiłek i regenerację sił. Czeka nas jeszcze droga powrotna do Szczyrku. I znowu dzielimy się na grupy, część osób zjeżdża wyciągiem, a część schodzi niebieskim szlakiem do centrum Szczyrku.
A wieczorem w ośrodku szykuje się ciekawa impreza, na której chrzest bojowy przechodzą osoby ubiegające się o członkostwo w naszym elitarnym Klubie Miłośników Gór. Aby się do niego dostać kandydaci musieli przejść między innymi trudny test wiedzy o górach a także test sprawnościowy. Wszyscy kandydaci zdali egzamin bez najmniejszych problemów a klub wzbogacił się o ośmiu nowych członków. S.T

 

 

Logowanie

Wyszukiwarka

Gościmy

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziny

1489541
Dziś Gości
Razem
480
1489541
IP: 54.173.214.227
Dziś 2022-01-28

Współpracujemy

bannerek-organisciak

bannerek-biblioteka

bannerek-urzad

bannerek-starostwo

bannerek-zok

 

izba pamiatek regionalnych

 

zsz

 

osir

 

logo em

 

wiadomosci powiatowe