6 forum

Patronat naukowy

Uniwersytet Przyrodniczy
we Wrocławiu

uniw przyrod

Jesteśmy członkiem

Wczesnym rankiem 11 listopada członkowie Klubu Miłośników Gór przy ZUTW wyruszył na 88. górską wyprawę, aby po raz 10 ty na szlaku uczcić odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Podczas podróży nie może zabraknąć uroczystych pieśni patriotycznych i wojennych w wykonaniu Stasia i całego autobusu. Początkiem naszej wycieczki jest Raći Udoli – przepiękna dolina biegnąca wzdłuż Raćinego potoku. A o tej porze roku jeszcze piękniejsza za sprawą ferii barw jaką mieni się las w promieniach jesiennego słońca. W Raći Udoli w sercu gór Rychlebskich oglądamy piękny budynek sali tanecznej i restauracji wybudowany w XIXw. w stylu secesyjnym. Odbywają się tutaj liczne imprezy taneczne, koncerty oraz wystawy. W parku nieopodal budynku znajduje się pomnik w postaci gigantycznych, ułożonych ksiąg symbolizujących skarbnicę mądrości i wiedzy, które każdy powinien przeczytać.
Budynek Tanćirny wraz z kawiarnią jest dzisiaj niestety zamknięty a mroźny wiaterek szczypie w nosy i uszy i coraz bardziej daje nam się we znaki. Wyruszamy więc dalej. Jest wiele sposobów na rozgrzewkę, Włodzimierz wybrał dla nas jeden – mianowicie krótkie, ale jakże intensywne podejście na wzgórze, na szczycie którego znajdują się ruiny Zamku Rychleby. I od razu wszystkim zrobiło się gorąco. Jest to średniowieczny zamek powstały w I połowie XIVw. na potrzeby ochrony drogi i przejścia na Morawy tzw. Traktu solnego. W XVw. stał się ostoją rycerzy-rozbójników, co przyczyniło się do jego zniszczenia. Wędrując Raczą doliną dochodzimy do Czarciej Ambony tj. urwiska skalnego, z którego podziwiamy widoki na całą dolinę. Z doliny czerwony szlak prowadzi nas do Kaplicy św. Antoniego, następnie na przepiękne aleje wzgórza zamkowego, aż doprowadza nas do bramy zamkowej Jansky Vrch, który dumnie króluje na wzgórzu nad Javornikiem. Zamek został wybudowany przez księcia piastowskiego Bolka I w porozumieniu z biskupem wrocławskim Janem Romką, aby strzec Śląska przed królem czeskim Wacławem, później był wykorzystywany jako letnia siedziba biskupów wrocławskich. Niestety w okresie zimowym zamek nie jest udostępniony dla zwiedzających. Z Javornik jedziemy do Travny, aby punktualnie o godz. 12.00 przed Kościołem pw. Niepokalanego Pocięcia Najświętszej Marii Panny rozpocząć część uroczystą naszej wyprawy: wspólnie śpiewamy Hymn Polski, Miecia i Jagoda recytują wiersze a na zakończenie wspólnie śpiewamy pieśni patriotyczne przy kropelce pysznego grzańca Marianny i Stasia.
Między Javornikiem i Travną mijamy osobliwą Kapliczkę Matki Boskiej Szydełkującej, która obłożona jest zrobionymi na drutach kwadratami tkanin o przeróżnych wzorach i kolorach. Sama Matka Boska ukazana jest również w trakcie szydełkowania.
Z Travnej jedziemy obejrzeć Kapliczkę Najświętszej Marii Panny La Sallete oraz napić się wody z cudownego źródełka, które tryska nieopodal. Ostatnim punktem wyprawy a zarazem wisienką na torcie jest świąteczny obiad w postaci przepysznej gęsiny w dobrze nam już znanym Penzion Celnice. Kto jeszcze nie jadł – niech żałuje, kto jadł – wie, jak smacznie można świętować Narodowe Święto Niepodległości, gdyż jest to menu stworzone tylko i wyłącznie z okazji tego wyjątkowego dnia.
Wycieczka po Górach Rychlebskich była krótka i nie wymagająca, obfitowała jednak w dużą ilość ciekawych miejsc, dzięki którym mogliśmy lepiej poznać historię naszych południowych sąsiadów. Cieszę się, że mogłam ten wyjątkowy dzień spędzić w gronie wspaniałych ludzi i pod przewodnictwem naszych przewodników Włodka i Pawła.
Do zobaczenia na szlaku, ST.

 

11 listopada 1

11 listopada 411 listopada 11 listopada 511 listopada 611 listopada 7

 

Logowanie

Wyszukiwarka

Gościmy

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziny

2040520
Dziś Gości
Razem
106
2040520
IP: 3.230.154.90
Dziś 2024-05-26

Współpracujemybannerek-biblioteka

bannerek-urzad

bannerek-starostwo 

izba pamiatek regionalnych

 

zsz

 

 

 

logo em

 

wiadomosci powiatowe