6 forum

Patronat naukowy

Uniwersytet Przyrodniczy
we Wrocławiu

uniw przyrod

Jesteśmy członkiem

IMG-20220907-WA00207 września - To już ostatni dzień pienińskiej przygody, ale zanim wrócimy do Ząbkowic wyruszamy na krótkie wycieczki w podgrupach. Kilkuosobowa grupa niestrudzonych wędrowców wyruszyła na kolejną górską wędrówkę, aby zdobyć Lubań - szczyt Gorców położony na wysokości 1211m npm. Trasa, chociaż długa, łagodnie pnąca się przez las jakże różni się od pienińskich szlaków. Pod szczytem znajduje się kolejna baza namiotowa, a stamtąd już tylko metry dzielą nas od wierzchołka, na którym dumnie stoi wieża widokowa, która jest doskonałym punktem widokowym na Tatry, Pieniny i Beskidy.

W tym czasie druga grupa zwiedziła gotycki, drewniany Kościół pw. Św. Marcina w Grywałdzie wzniesiony w XVw. a następnie pojechali do Szczawnicy, aby stamtąd na rowerach przejechać do Czerwonego Klasztoru. Zwiedzili pomieszczenia klasztorne i poznali życie zakonników, a w szczególności historię brata Cypriana, znanego botanika i cyrulika. Stworzył on katalog roślin leczniczych Pienin i Tatr. W ogrodach klasztornych wciąż rosną rośliny ziołolecznicze.
Tak minęły nam cztery dni w Pieninach. Pewnie większość podzieli moje zdanie, że upłynęły zdecydowanie za szybko. Jest to jednak zachęta, aby jeszcze tu wrócić i dalej odkrywać piękne zakątki tych gór. Jest kilka osób, które sprawiły, że ta kilkudniowa wyprawa doszła do skutku i była tak wyjątkowa. Dlatego należą się im ogromne podziękowania za jej organizację. Dziękuję:
- prowadzącym wyprawy: Pawłowi, Mirkowi, Włodkowi i Staszkowi,
- naszym sponsorom za koszulki jak i transport,
- Ani, za zorganizowanie pierwszego dnia wyprawy i miejsca zakwaterowania,
- Jędrusiowi za wieczór grillowy,
- Mieci i Bożenie za pasowanie nowych członków klubu,
- Włodkowi za znalezienie przewoźnika i dopilnowanie spraw finansowych.
A najbardziej dziękujemy Wam wszystkim za udział i stworzenie tak wspaniałej i niezapomnianej atmosfery.
Do zobaczenia na szlaku. Tekst Sylwia Tomczak. zdjęcia Adrian Gadomski

 

Logowanie

Wyszukiwarka

Gościmy

Odwiedza nas 56 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziny

1762667
Dziś Gości
Razem
3455
1762667
IP: 34.239.152.207
Dziś 2023-03-25

Współpracujemybannerek-biblioteka

bannerek-urzad

bannerek-starostwo 

izba pamiatek regionalnych

 

zsz

 

 

 

logo em

 

wiadomosci powiatowe