6 forum

Patronat naukowy

Uniwersytet Przyrodniczy
we Wrocławiu

uniw przyrod

Jesteśmy członkiem

IMGP7235W tym roku nie kończymy sezonu wędrówek górskich wyprawą w Dzień Niepodległości. Ten wypad w góry jest wycieczką mikołajkową. A skoro jest grudzień, to jest i śnieg i miejmy nadzieję, że będą również mikołajkowe prezenty. Aby się o tym przekonać jedziemy do Wałbrzycha a stamtąd wyruszamy na zaśnieżone szlaki Gór Wałbrzyskich, aby po raz kolejny zdobyć Górę Czarną, która dopiero od 1949 r. znana jest pod nazwą Borowa (853m n.p.m.). Po raz pierwszy byliśmy na Borowej w pierwszym roku działalności naszego Klubu. Od tamtej pory zaszły tam niemałe zmiany. W 2017 r. powstała piękna, 16-metrowa wieża widokowa, z której roztacza się panorama na przykryte obecnie zimową kołderką góry.

Zanim jednak dojdziemy na szczyt, mamy do pokonania pierwsze wzniesienie – Górę Zamkową. Tylko nieliczni zdecydowali zmierzyć się z tym wyzwaniem. Z uwagi na trudne warunki panujące w górach, większość grupy zdecydowała okrążyć górę i dzielnie wspinać się do celu. Z Przełęczy Koziej czerwony szlak prowadzi nas łagodnie przez Przełęcz pod Borową do Rozdroża pod Borową i tutaj dopiero zaczyna się prawdziwa wspinaczka. Raki i kije bardzo się w tym momencie przydały. Ci, którzy ich nie posiadają, mają jeszcze trudniejsze zadanie. Wszyscy jednak podołali temu trudnemu zadaniu. Docieramy na szczyt. Tam czeka już na nas: Stasiu z dużym termosem grzanego wina. Ze sprawdzonych źródeł wiem, że jest to wyrób własny Marianny i Stasia. Oprócz 5 l wina, którym mogliśmy rozgrzać się od środka, było również ognisko. Kto przygotował się do wycieczki mógł upiec przy nim kiełbaski, inni grzali tylko swoje paluszki. Po rozgrzewającej uczcie czekała na wszystkich niespodzianka: Święty Mikołaj obdarował za pośrednictwem swoich dwóch pomocnych elfów (Ani i Sylwii) wszystkich uczestników wyprawy prezentami w postaci bombek. Wychodzi na to, że wszyscy byli grzeczni w tym roku. Ania przekazała również życzenia od naszego przewodnika Włodka J., który niestety nie mógł uczestniczyć w tej wyprawie a brzmiały one tak:
Przypominam to weekend cudów,
Więc przy ognisku Od Ciebie dla Mnie od Nas dla Ciebie dla Mnie dla Nas bombka,
Która przyniesie zdrowie, szczęście i uśmiech.
Wesołych Świąt.
Na zakończenie nie mogło zabraknąć pamiątkowego zdjęcia. Wracamy do autokaru, gdyż zmierzch zbliża się już wielkimi krokami a nas czeka jeszcze jedna atrakcja tego dnia.
Do Zamku Książ docieramy już po zmroku, ale nikogo to nie martwi, ponieważ dzisiaj ogrody zamkowe rozświetlone są tysiącami lampek. Porywa nas magia Ogrodów Świateł: świetlne fontanny i wodospady, królewskie pawie i piękne róże, książęcy bal i karoca a także Średniowieczny Książ z turniejem rycerskim, tarczami i pochodniami. Wszystko to w zimowej scenerii zrobiło na wszystkich niesamowite wrażenie. Dla tych, którzy czują jeszcze niedosyt, proponuję wybrać się do pobliskiej Palmiarni, w której również zagościły Ogrody Światła. Ich tematyka jest nieco inna, ale nie będę zdradzała szczegółów.
Choć Góry Wałbrzyskie nie należą do wysokich, wędrówka po nich może przysporzyć sporych trudności z uwagi na strome wzniesienia. Dla nas takie wyzwania nie są straszne. Szczęśliwi i w komplecie wracamy do Ząbkowic. Dziękując sobie wzajemnie wszystkim za wspaniałą sobotę. Do zobaczenia na szlaku.
Tekst Sylwia Tomczak
Zdjęcia Darek KowalMi

 

Logowanie

Wyszukiwarka

Gościmy

Odwiedza nas 18 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziny

1908949
Dziś Gości
Razem
266
1908949
IP: 35.175.107.142
Dziś 2023-12-02

Współpracujemybannerek-biblioteka

bannerek-urzad

bannerek-starostwo 

izba pamiatek regionalnych

 

zsz

 

 

 

logo em

 

wiadomosci powiatowe