6 forum

Patronat naukowy

Uniwersytet Przyrodniczy
we Wrocławiu

uniw przyrod

Jesteśmy członkiem

cerkiewRezerwat Głazy Krasnoludków– miejsce, gdzie podobno krasnoludki zamieszkały.

Klub Miłośników Gór ząbkowickiego UTW stara się nadrabiać stracony czas lockdownu i 2 tygodnie po wyprawie na Kalenicę, wyruszyliśmy wczesnym rankiem 22 maja w kolejną trasę – mniej znaną część Gór Stołowych -Zawory. Pogoda wydawała się niesprzyjająca, ciemne chmury i deszcz, niektórzy mieli markotne miny.

Pierwszy przystanek to Mieroszów, chcemy pooglądać piękne krajobrazy z wieży widokowej. Wychodzimy z autobusu i tu niespodzianka – deszcz przestał padać i to do końca naszej wyprawy. Mamy szczęście!

Drewniana wieża widokowa na zboczu Góry Kościelnej na zachód od centrum Mieroszowa, ma 16 metrów wysokości, a z platformy widokowej podziwiać można m.in. panoramę Gór Suchych (Javoří hory) oraz Broumovskich Ścian. Przy wieży miejsce odpoczynku. Wspięłliśmy się po schodach na szczyt wieży, widok rzeczywiście wspaniały i ruszylśmy dalej 

 Następny przystanek to Czartowskie Sały. Podobnie jak formy skalne znajdujące się w okolicy Gór Stołowych, Czartowskie Skały powstały na wskutek działania erozji wietrznej dokonujących swojego dzieła przez setki milionów lat. Znajdują się tam dziury w formacjach skalnych, które do złudzenia przypominają okna lub też twarze. Bardzo malowniczo to wygląda. Pod skałami znajduje się okazała, choć nieco już podniszczona wiata typu skandynawskiego. Czas był na drugie śniadanie, więc panowie migiem rozpalili ognisko, wszyscy wyciągnęli z plecaków kiełbaski i było bardzo smacznie i wesoło. Po drodze do celu naszej podróży, czyli rezerwatu „Głazy Krasnoludków” podziwialiśmy Czarcią Maczugę, pojedynczą formację skalną. Co ciekawe jest to zarówno pomnik przyrody nieożywionej jak i miejsce pamięci. Wszystko za sprawą umieszczenia na niej w 1913 roku tablicy upamiętniającej Bitwę Narodów pod Lipskiem z 1813 roku.

 Głazy Krasnoludków znajdują się niedaleko wsi Gorzeszów w powiecie kamiennogórskim i stanowią one wyjątkowe formy skalne wyrzeźbione przez wiatr oraz wodę. Po dojechaniu na parking rezerwatu, ogarnęliśmy się w całości i ruszyliśmy na zwiedzanie. Pierwsze, co rzuciło nam się w oczy, to genialne miejsce na piknikowanie i spędzenie czasu na łonie przyrody. Drewniane altanki, pola ogniskowe, duża zielona polana wszystko ładne i zadbane.

Co do samych Głazów Krasnoludków znajdują się one zaraz przy polanie piknikowej i dumnie przebijają się przez drzewa. Przez cały rezerwat prowadzi żółty szlak, który pomaga odnaleźć się w całym parku o powierzchni powyżej 9 hektarów. My jednak wybraliśmy własne trasy podziwiając niezwykłe formy skalne. Na pewno nie za sprawą krasnoludków zaistniały Gorzeszowskie Skałki, których powstanie określa się na czas górnej kredy, a więc 70-100 mln lat temu. Podobnie jak inne okoliczne wychodnie skalne, także i Głazy Krasnoludków są bryłami piaskowca zerodowanego przez słońce, wodę i wiatr. Natura nadała im przedziwne kształty, które dziś kojarzą się nam z grzybami, ambonami, basztami czy zwierzętami. Najwięcej jest grzybów skalnych, a niektóre z nich mogą nawet uchodzić za modelowe przykłady.

Z tym miejscem, jak można się domyśleć, związana jest legenda, czy też opowiadanie o krasnoludkach. Okazuje się, że nie były to tak miłe stworzenia jak by mogło się wydawać. Wysokie na 2 stopy, odziane w płaszcze i kaptury, krasnale te wyróżniały się ogromnymi stopami i brodami. W zasadzie pewnie do dzisiaj by ich nikt nie zauważył, gdyż były bardzo płochliwe. Jednak jeden z nich zakochał się w córce bogatego gospodarza. Gospodarz oczywiście adoratora wyśmiał i wyzywał od karłów i tutaj legenda zakręca w inne rejony niż zwykle, gdyż gospodarz dostał w zęby od krasnoluda i runął na ziemię nieprzytomny. Po przebudzeniu się śladu po krasnalu i jego córce już nie było. Jak można wywnioskować na wesele też zaproszony nie został. Ślad po nich zaginął.

Sam rezerwat prezentuje rozległe i bardzo widowiskowe twory skalne, które od razu przywodzą na myśl rozległe skalne rzeźby i urwiska z Gór Stołowych. Być może powodem takiego stanu rzecz jest to, że Głazy Krasnoludków leżą w obrębie owego pasma. o czym bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Góry Stołowe zostały osobliwie przecięte granicą polsko-czeską, powodując że centralna część przypadła Czechom, natomiast większe fragmenty południowe oraz północny skrawek przypadł Polsce. To właśnie na tym północnym skrawku, określanym jako Zawory znajduje się rezerwat. Bardzo wiele osób uważa, że ten fragment przynależy do Gór Kamiennych co jest niewłaściwym założeniem. W Zawory naprawdę warto przyjechać. Trasa jest łatwa dla każdego, widoki wspaniałe na twory natury i możliwość piknikowania przez cały dzień.

. Ostatnim etapem naszej wędrówki była Cerkiew św. Michała Archanioła w Sokołowsku. Piękna cerkiewka powstała w latach 1900-1901 dla licznych kuracjuszy rosyjskich, którzy licznie przybywali tu do uzdrowiska. Cerkiew była użytkowana do końca lat 30. XX wieku, po wojnie zniszczona przechodziła różne koleje losu, służyła jako kostnica czy dom letniskowy. W ręce kościoła prawosławnego sokołowska cerkiew przeszła ponownie około 1990 roku, od 1999 roku przy cerkwi istnieje pracownia pisania ikon i galeria ikonopisa - Michała Boguckiego. Dziś cerkiew pełni funkcję świątyni parafialnej dla wiernych z Sokołowska i regionu pogranicza polsko-czeskiego.

I tak minął nam dzień pogodny i pełen wrażeń. Za 2 tygodnie kolejna 59 wyprawa w Rudawy Janowickie. Zapraszamy na szlak. K.B.

Logowanie

Wyszukiwarka

Gościmy

Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziny

1422136
Dziś Gości
Razem
234
1422136
IP: 3.236.55.22
Dziś 2021-09-24

Współpracujemy

bannerek-organisciak

bannerek-biblioteka

bannerek-urzad

bannerek-starostwo

bannerek-zok

 

izba pamiatek regionalnych

 

zsz

 

osir

 

logo em

 

wiadomosci powiatowe