6 forum

Patronat naukowy

Uniwersytet Przyrodniczy
we Wrocławiu

uniw przyrod

Jesteśmy członkiem

Miasto, w którym czas zatrzymuje się w miejscu

Zapytana o najpiękniejsze miasto, odpowiem – Porto. W tym mieście zostawiłam swoje serce. W mieście położonym na wzgórzach, nad brzegiem rzeki Douro i Oceanu Atlantyckiego. W mieście portowym, wśród zaniedbanych kamienic, wąskich uliczek i przyjaznych staruszków.

Tam nikt się nie spieszy

Autobusy nie jeżdżą zgodnie z rozkładem jazdy i nikt się nie denerwuje na przestankach. Wszyscy ze sobą rozmawiają umilając sobie czas oczekiwania na transport. Tam rano staruszkowie udają się na plażę, by spędzić cały dzień. To byli rybacy. Z oceanem nie potrafią rozstać się nawet na emeryturze. Grają w domino lub karty. Opalają się, rozmawiają. Są przyjaźni, choć nie potrafiliśmy się porozumieć. Każdego dnia chętnie przyjmowali mnie w swoje szeregi i zapraszali do wspólnego spędzania dnia na grze. W kawiarniach można przesiadywać godzinami pijąc tą samą, zimną już kawę. Dla każdego znajdzie się miejsce. Gorzej jest w czasie sjesty kiedy kawiarnie i restauracje pękają w szwach, bo każdy Portugalczyk przerwę w pracy chce spędzić w miłym towarzystwie i najlepiej przy filiżance czarnego napoju.

Kolacje trwają godzinami. Niewygodnie jest siedzieć, aż tak długo przy stole i opychać się tłustymi potrawami do późnych godzin nocnych. Młodzi idą na dyskotekę nie wcześniej niż o pierwszej w nocy. Kobiety mają zawsze lepiej, ze względu, że jest ich mniej w społeczeństwie, na masowych imprezach mają pierwszeństwo w kolejkach i darmowe drinki w określone dni tygodnia.

Mama – kobieta święta

Chłopcy kawalerami pozostają bardzo długo. Mocno związani są z matkami, które w niektórych sprawach są dla nich wyroczniami, nie wykazują też samodzielności w poszczególnych dziedzinach życia, najczęściej to matki zajmują się ich praniem, gotowaniem posiłków, później te obowiązki przejmuje żona.

W Portugalii dorsza można jeść codziennie

Bacalao to najpopularniejsza potrawa w Portugali podawana na 365 sposobów, jest do dorsz – dar oceanu. Najpopularniejszy trunek to wino Porto. Zrodziło się przez przypadek, w czasach kiedy Hiszpania była dominującym mocarstwem morskim i blokowała Portugalii kontakt z Europą. Portugalczycy nawiązali współpracę z Anglią i tam w wielkich beczkach przewożono wino, które w podróży się psuło. Marynarze wpadli więc na pomysł, by mieszkać je z whisky. Tak powstał mocny trunek. Na samej degustacji w winiarni można się upić zapachami jakie docierają do zwiedzających zainteresowanych wytwarzaniem tego trunku.

Portugalia to nie tylko Porto, to równie piękna Lizbona i malownicze plaże Algarve. Choć podróż jest długa i wyczerpująca, to warto wybrać się w tą stronę Europy, gdzie czas zatrzymuje się w miejscu i czuje się wewnętrzny spokój i opanowanie.

 

Logowanie

Wyszukiwarka

Gościmy

Odwiedza nas 27 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziny

1981396
Dziś Gości
Razem
565
1981396
IP: 3.239.9.151
Dziś 2024-02-28

Współpracujemybannerek-biblioteka

bannerek-urzad

bannerek-starostwo 

izba pamiatek regionalnych

 

zsz

 

 

 

logo em

 

wiadomosci powiatowe