W Polsce obchody rozpoczęły się 100, a na świecie 115 lat temu, ale historia tego święta sięga starożytnego Rzymu gdzie na początku marca odbywały się uroczystości zwane Matronaliami, ku czci patronki dziewic i kobiet zamężnych Junony oraz jej syna, boga wojny, Marsa. Tego dnia kobiety udawały się w uroczystym pochodzie do świątyni swojej opiekunki. Śpiewając pieśni i składając w ofierze krowę i kwiaty dziękowały za kobiecość, płodność i ciepło domowego ogniska a mężczyźni obdarowywali je prezentami i spełniali ich wszystkie życzenia.
A jak obchodziły w 2024 roku ten DZIEŃ kobiety w Ząbkowicach Sląskich? Ząbkowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku wspólnie z Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki z udziałem Klubu Seniora „Przyjaciele", Ośrodka Szkolenia i Wychowania z Ząbkowic Śląskich przygotowali widowisko taneczne, recytatorskie i wokalne pokazujące przegląd obchodów w Polsce na przestrzeni wieku. Reżyserem spektaklu była Gabriela Przybylska a wykonawcami kabaret „Nie Wiadomo Co", zespoły taneczne „Jazzgotki", „Czaczaderki", drużyna młodzieżowa z Ośrodka Szkolenia i Wychowania, para tancerzy ze Szkoły Tańca Hanny Zielińskiej - Kamila Oleksy i Hubert Mączka oraz zespoły wokalne „Echo" i „Czterech Panów" - nowa, ciekawa grupa, która sądząc po reakcji widowni ma ogromną przyszłość przed sobą.
Spektakl błyskotliwie i sympatycznie przeprowadził nas przez historię ruchu kobiecego w Polsce. Były wiersze, piosenki i tańce związane z obchodami. Licznie zgromadzona na widowni publiczność bawiła się znakomicie. Dopełnieniem obchodów była wystawa malarska zorganizowana przez słuchaczki z sekcji malarskiej Ząbkowickiego UTW pt. „Kobiety w malarstwie". GP/RB.