6 forum

Patronat naukowy

Uniwersytet Przyrodniczy
we Wrocławiu

uniw przyrod

Jesteśmy członkiem

8 marca 8W Polsce obchody rozpoczęły się 100, a na świecie 115 lat temu, ale historia tego święta sięga starożytnego Rzymu gdzie na początku marca odbywały się uroczystości zwane Matronaliami, ku czci patronki dziewic i kobiet zamężnych Junony oraz jej syna, boga wojny, Marsa. Tego dnia kobiety udawały się w uroczystym pochodzie do świątyni swojej opiekunki. Śpiewając pieśni i składając w ofierze krowę i kwiaty dziękowały za kobiecość, płodność i ciepło domowego ogniska a mężczyźni obdarowywali je prezentami i spełniali ich wszystkie życzenia.
A jak obchodziły w 2024 roku ten DZIEŃ kobiety w Ząbkowicach Sląskich? Ząbkowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku wspólnie z Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki z udziałem Klubu Seniora „Przyjaciele", Ośrodka Szkolenia i Wychowania z Ząbkowic Śląskich przygotowali widowisko taneczne, recytatorskie i wokalne pokazujące przegląd obchodów w Polsce na przestrzeni wieku. Reżyserem spektaklu była Gabriela Przybylska a wykonawcami kabaret „Nie Wiadomo Co", zespoły taneczne „Jazzgotki", „Czaczaderki", drużyna młodzieżowa z Ośrodka Szkolenia i Wychowania, para tancerzy ze Szkoły Tańca Hanny Zielińskiej - Kamila Oleksy i Hubert Mączka oraz zespoły wokalne „Echo" i „Czterech Panów" - nowa, ciekawa grupa, która sądząc po reakcji widowni ma ogromną przyszłość przed sobą.
Spektakl błyskotliwie i sympatycznie przeprowadził nas przez historię ruchu kobiecego w Polsce. Były wiersze, piosenki i tańce związane z obchodami. Licznie zgromadzona na widowni publiczność bawiła się znakomicie. Dopełnieniem obchodów była wystawa malarska zorganizowana przez słuchaczki z sekcji malarskiej Ząbkowickiego UTW pt. „Kobiety w malarstwie". GP/RB. 8 marca 58 marca 78 marca 228 marca 128 marca 68 marca 118 marca 158 marca 178 marca 218 marca 208 marca 168 marca 48 marca 38 marca 13

Logowanie

Wyszukiwarka

Gościmy

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziny

2055521
Dziś Gości
Razem
335
2055521
IP: 3.236.83.154
Dziś 2024-06-17

Współpracujemybannerek-biblioteka

bannerek-urzad

bannerek-starostwo 

izba pamiatek regionalnych

 

zsz

 

 

 

logo em

 

wiadomosci powiatowe