6 forum

Patronat naukowy

Uniwersytet Przyrodniczy
we Wrocławiu

uniw przyrod

Jesteśmy członkiem

IMG-20211013-WA0063Tak to się jakoś składa, że lubimy ciągle coś obchodzić, coś świętować, i Bogu dzięki zawsze się znajdzie odpowiedni pretekst.
Na polu świąt dla osób powiedzmy dojrzałych panuje pewna wieloznaczność: 1 października ogłoszony jest jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października jako Europejski Dzień Seniora oraz 20 listopada jako Ogólnopolski Dzień Seniora.
Na dodatek co roku 10 października obchodzimy w Polsce Święto Drzewa. By to uczcić, a także by uczynić zadość ukształtowanej już tradycji, wybraliśmy się do Arboretum Wojsławice z intencją uroczystego posadzenia tam kolejnego już drzewa od naszego Uniwersytetu. Tym razem wybór padł na miłorząb dwuklapowy. który dołączył do ostatnio utworzonej na terenie Ogrodu Milenijnego alei miłorzębów, stanowiącej część kolekcji rodzaju Ginkgo biloba, obejmującej już ponad 150 odmian.

Zanim jednakże do tego doszło grupę naszą wziął pod swą pieczę niezrównany w swej roli gospodarza i przewodnika profesor Tomasz Nowak i z właściwą sobie swadą poprowadził nas przez labirynt starych maszyn rolniczych, babcinych mebli, wtajemniczył w wielostronne możliwości starej pralki marki Frania, po ekspozycję granatów i turmalinów, budzących zachwyt i pożądanie miłośniczek drogocennych kamieni, a wszystko to podlane obficie pikantnym sosem jego dowcipu.
Według północno-amerykańskich Indian drzewa podtrzymują niebo, według mnie górujący wyraźnie nad cały parkiem mamutowiec olbrzymi (Sequoiadendron giganteum) przebił chyba kopułę nieboskłonu ponieważ czasami przeciekało.
Osłonę przed przejmującym wiatrem i deszczem znaleźliśmy przy ognisku w indiańskim wigwamie, gdzie pieczone kiełbaski i kaszanki poprawiły upadający nastrój, nie mówiąc już nic o zewnętrznej i wewnętrznej rozgrzewce. Ale to jeszcze nie koniec ...
Krótki spacer w stronę Niemczy zaprowadził nas do kolejnej atrakcji-niespodzianki, niemczańskiej winnicy. Tu czekała nas demonstracja lokalnej produkcji oraz degustacja trzech miejscowych win, w tym medalistów światowej rangi. Z uczuciem pewnego niedosytu ale i ogólnego zadowolenia wróciliśmy wesoło śpiewając do domu.J.Jurczyński

 

Logowanie

Wyszukiwarka

Gościmy

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziny

1858391
Dziś Gości
Razem
180
1858391
IP: 18.206.194.21
Dziś 2023-09-22

Współpracujemybannerek-biblioteka

bannerek-urzad

bannerek-starostwo 

izba pamiatek regionalnych

 

zsz

 

 

 

logo em

 

wiadomosci powiatowe