6 forum

Patronat naukowy

Uniwersytet Przyrodniczy
we Wrocławiu

uniw przyrod

Jesteśmy członkiem

IMG 20200919 140459051Minęło już kilka ładnych dni od ostatniej wycieczki Klubu Turystyki Nizinnej. To był piękny, wrześniowy dzień, kilka dni przed inauguracją nowego roku akademickiego. Spora grupa, prawie pięćdziesięciu osób wybrała się na wycieczkę w doskonale znane nam tereny. Wielu z nas było już tu nie raz, a jednak z sentymentem wracamy.
Krzeszów i Pocysterskie Opactwo- Europejska Perła Baroku
W Krzeszowie czeka już na nas lokalny przewodnik, który z wielkim zaangażowaniem przedstawia nam historię tego miejsca;

Historia opactwa sięga roku 1242 , kiedy księżna Anna z Przemyślidów– wdowa po Henryku II Pobożnym sprowadziła do Krzeszowa benedyktynów. Zakon słynął z dużej przedsiębiorczości, a i tak nie ominęły go wojny, najazdy i „burze” historii. W latach 1919 – 1946 klasztor zamieszkiwali kolejno benedyktyni, Niemcy Karpaccy, Żydzi Śląscy. Klasztor był także schronieniem dla niemieckich przesiedleńców z Węgier
Zwiedzanie zaczynamy od Kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP, noszącego tytuł bazyliki mniejszej. To największa barokowa świątynia Śląska zwana także Złotym Domem. Wzniesiono ją w latach 1728–1735, po wcześniejszej rozbiórce gotyckiej świątyni, której materiał umieszczono w fundamentach i podziemiach nowego kościoła.
Bazylika zachwyca swoim bogactwem i wystrojem oraz niesamowitym połączeniem architektury, rzeźby i malarstwa.
Najcenniejszy obraz znajduje się w 24-metrowym ołtarzu głównym. To niewielka ikona Matki Bożej Łaskawej datowana na XIII wiek  – najstarszy wizerunek Matki Boskiej w Polsce i jeden z pięciu najstarszych w Europie. Obraz namalowano na modrzewiowej desce o wymiarach 60×37,5 cm. Prawdopodobnie sprowadził go do Krzeszowa fundator kościoła – Bolko I. Matka Boska Łaskawa z krzeszowskiego sanktuarium zwana jest także Królową Sudetów.
Kościół św. Józefa – obecnie barokowa świątynia zbudowana w latach 1690-1696 w miejscu kościoła gotyckiego. Z zewnątrz nie wygląda imponująco, budzi jednak zachwyt wnętrze kościoła, znajduje się tu największy zbiór fresków w Europie na północ od Alp. Ich autorem był Michał Leopold Łukasz Willmann, najwybitniejszy malarz śląskiego baroku. Stworzył on ponad 50 monumentalnych polichromii służących za biblię dla ubogich.
Motywem przewodnim jest św. Józef i jego rola w życiu Jezusa. W kaplicach znajduje się 7 radości i 7 smutków Józefa, a na sklepieniu przodkowie św. Rodziny.
 Mauzoleum Piastów Śląskich (Świdnicko-Jaworskich). jest miejscem spoczynku fundatorów opactwa Bolka I (zm. 1301) i Bolka II (zm. 1368) oraz jednym z największych mauzoleów Europy. Tu również panuje barok z dużą ilością stiuku, bogatymi zdobieniami i pięknymi freskami. Obok mauzoleum znajduje się niewielki cmentarz klasztorny ze starymi, wiekowymi nagrobkami oraz rzeźbami.
Pełni nowych i starych historii, opowieści i anegdot udaliśmy się na obiad i krótka przerwę przed kolejnymi atrakcjami tej wycieczki. Następnie udaliśmy się w kierunku Zamku Grodno i jego 700 letniej historii sięgającej czasów Piastów Śląskich. Wybudowany na szczycie góry Chojna ok 450 m n.p.m. na styku gór Wałbrzyskich i Sowich jest jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku. Dzieje zamku Grodno sięgają zamierzchłych czasów. Jedna z legend podaje, że już w 800 r. pewien rycerz założył w tym miejscu czworoboczną drewnianą strażnicę. Po wysłuchaniu takich i podobnych opowieści, po mini seansie filmowym opuściliśmy starą warownię i malowniczą leśną ścieżyną zeszliśmy nad Jezioro Bystrzyckie. Kilka chwil nad wodą i to już koniec naszej wycieczki. Wracamy zadowoleni, pogoda dopisała, do przewodników mieliśmy niesłychane szczęście, grupa zadowolona. Zaczynamy wycieczkowo kolejny rok akademicki. g.k. Fotorelacja Z.Kwieciński i K. Wiśniewski

 

Logowanie

Wyszukiwarka

Gościmy

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziny

1422164
Dziś Gości
Razem
262
1422164
IP: 3.236.55.22
Dziś 2021-09-24

Współpracujemy

bannerek-organisciak

bannerek-biblioteka

bannerek-urzad

bannerek-starostwo

bannerek-zok

 

izba pamiatek regionalnych

 

zsz

 

osir

 

logo em

 

wiadomosci powiatowe